U Kući Đure Jakšića u Beogradu otvorena izložba radova porodica nestalih lica

Danas je svečano otvorena izložba „Sjećanja u slici i priči“ radova porodica nestalih lica u okviru projekta „Novi pristupi memorijalizaciji“ koje je realizovalo Udruženje porodica nestalih i poginulih lica Suza u saradnji sa Centrom za razvoj demokratskog društva Europolis a uz podršku UNDP.

Ovom prilikom je predstavljena i knjiga pod nazivom „Kad čekanje i neizvjesnost uspore ritam života“ koja predstavlja treću po redu knjigu svedočenja porodica nestalih i ubijenih lica u Hrvatskoj u oružanim sukobima 1990-tih, koje su smogle snage da se uključe u ovaj projekat i ispričaju kada i gde su njihovi najmiliji stradali, kao jedinstveno svedočenje o ljudima kojih više nema.

Dragana Đukić, predsednica Udruženja „Suza“, otvarajući događaj govorila je o doprinosu koji izrada umetničkih radova ima za borbu protiv zaborava i izgradnju kulture sećanja na žrtve ratnih stradanja i navela da radovi porodica, oslikani sećanjem, vraćaju lepe trenutke koji su potisnuti dugogodišnjim traganjem i neizvesnošću, da daju porodicama snagu da izdrže u daljem traganju, vraćaju nestalima imena i prezimena.

Iz Centra za razvoj demokratskog društva Europolis, prisutnima se obratio Ognjen Gogić, koji je tom prilikom istakao da prikazana dela predstavljaju novi oblik memorijalizacije. Naveo je i da ova dela ne govore samo o stradanju, već i o životima koje želimo da pamtimo, o trenucima, radostima i snovima po kojima bi lica kojih više nema želele da ostanu upamćene.

Recenzent knjige, istoričar Milan Gulić je naglasio značaj knjige za kulturu sećanja i istakao da nam se neretko žrtve i nestali svode na brojeve, a onda brojevima ratujemo i podstičemo nove sukobe. U daljem izlaganju je naveo da je ova knjiga upravo sve suprotno od toga, te da je ova knjiga pokušaj da oni ne budu brojevi, te naveo da njihove priče govore o tome kakav je bio život u njihovim rodnim krajevima, šta su radili, šta su voleli, kao i da one nose obeležja mentaliteta ali i prizvuk rata, nose stradanje, nose patnju porodica. Na kraju je zaključio da je siguran da je ova knjiga trajno svedočanstvo o svim tim ljudima.

Maja Vasović predstavnik Komisije za nestala lica istakla je značaj izložbe za društvo u celini ali i uticaj na podizanje svesti javnosti o problematici nestalih lica te navela da su radovi koji su danas prikazani svojom sadržajnošću i lepotom ilustruju vrednosti ljudskog dostojanstva, identiteta, sećanja i pomirenja ali i da pomažu porodicama nestalih da sačuvaju uspomene na svoje najdraže iz najlepših i najsrećnijih perioda njihovih života. Na kraju je pozvala one porodice koje do sada nisu prijavile svoje nestale da to učine, kao i one porodice koje nisu ustupile uzorke za DNK analizu u cilju identifikacije da se jave Komisiji i to učine ali i uputila apel onima koji poseduju informacije o mestima pokopa lica koja se još uvek vode kao nestala da podele svoja saznanja sa Komisijom i pomognu nam da napokon zatvorimo ovo bolno poglavlje.

 

Izložba će biti otvorena za posetioce u Kući Đure Jakšića u Beogradu tokom naredna tri dana, do 19. oktobra 2024. godine.

Preporučujemo ...