У Кући Ђуре Јакшића у Београду отворена изложба радова породица несталих лица

Данас је свечано отворена изложба „Сјећања у слици и причи“ радова породица несталих лица у оквиру пројекта „Нови приступи меморијализацији“ које је реализовало Удружење породица несталих и погинулих лица Суза у сарадњи са Центром за развој демократског друштва Еурополис а уз подршку УНДП.

Овом приликом је представљена и књига под називом „Кад чекање и неизвјесност успоре ритам живота“ која представља трећу по реду књигу сведочења породица несталих и убијених лица у Хрватској у оружаним сукобима 1990-тих, које су смогле снаге да се укључе у овај пројекат и испричају када и где су њихови најмилији страдали, као јединствено сведочење о људима којих више нема.

Драгана Ђукић, председница Удружења „Суза“, отварајући догађај говорила је о доприносу који израда уметничких радова има за борбу против заборава и изградњу културе сећања на жртве ратних страдања и навела да радови породица, осликани сећањем, враћају лепе тренутке који су потиснути дугогодишњим трагањем и неизвесношћу, да дају породицама снагу да издрже у даљем трагању, враћају несталима имена и презимена.

Из Центра за развој демократског друштва Еурополис, присутнима се обратио Огњен Гогић, који је том приликом истакао да приказана дела представљају нови облик меморијализације. Навео је и да ова дела не говоре само о страдању, већ и о животима које желимо да памтимо, о тренуцима, радостима и сновима по којима би лица којих више нема желеле да остану упамћене.

Рецензент књиге, историчар Милан Гулић је нагласио значај књиге за културу сећања и истакао да нам се неретко жртве и нестали своде на бројеве, а онда бројевима ратујемо и подстичемо нове сукобе. У даљем излагању је навео да је ова књига управо све супротно од тога, те да је ова књига покушај да они не буду бројеви, те навео да њихове приче говоре о томе какав је био живот у њиховим родним крајевима, шта су радили, шта су волели, као и да оне носе обележја менталитета али и призвук рата, носе страдање, носе патњу породица. На крају је закључио да је сигуран да је ова књига трајно сведочанство о свим тим људима.

Маја Васовић представник Комисије за нестала лица истакла је значај изложбе за друштво у целини али и утицај на подизање свести јавности о проблематици несталих лица те навела да су радови који су данас приказани својом садржајношћу и лепотом илуструју вредности људског достојанства, идентитета, сећања и помирења али и да помажу породицама несталих да сачувају успомене на своје најдраже из најлепших и најсрећнијих периода њихових живота. На крају је позвала оне породице које до сада нису пријавиле своје нестале да то учине, као и оне породице које нису уступиле узорке за ДНК анализу у циљу идентификације да се јаве Комисији и то учине али и упутила апел онима који поседују информације о местима покопа лица која се још увек воде као нестала да поделе своја сазнања са Комисијом и помогну нам да напокон затворимо ово болно поглавље.

 

Изложба ће бити отворена за посетиоце у Кући Ђуре Јакшића у Београду током наредна три дана, до 19. октобра 2024. године.

Препоручујемо ...