Služen parastos srpskim žrtvama stradalim na Miljevačkom platou
U organizaciji Udruženja porodica nestalih i poginulih lica “Suza”, u Crkvi Svetog Marka u Beogradu, danas je služen parastos srpskim žrtvama stradalim, 21. juna 1992. godine, na Miljevačkom platou u toku oružanih sukoba na prostoru bivše SFRJ.
Nakon toga, članovi porodica žrtava, predstavnika institucija, organizacija i ostalih pojedinaca uputili su se do Spomen obeležja srpskim žrtvama stradalim u ratovima od 1991. do 2000. godine na prostoru bivše Jugoslavije, u Tašmajdanskom parku, da polože cveće.
Prisutnima se obratila Dragana Đukić, predsednica Udruženja porodica nestalih i poginulih lica “Suza”. Ona je tom prilikom podsetila da je na današnji dan, pre 33 godine, hrvatska vojska napala položaje srpske Teritorijalne odbrane, iako je zatražila od srpske strane da se uzdrži od provokacija zbog Međunarodnog festivala deteta, koji je taj dan trebalo da počne u Šibeniku. U napadu je ubijeno 40 srpskih teritorijalaca, nekoliko njih ranjeno i zarobljeno, uprkos činjenici da se područje nalazilo pod zaštitom UN. Po završetku akcije, hrvatski vojnici su umesto da tela stradalih vrate porodicama radi sahrane, zarobljene srpske vojnike pod pretnjom smrti prinudili da tela ubijenih bacaju u Kraške jame u Promini, rekla je Dragana Đukić, dodajući da su sve zabeležili video kamerom. Posle dva meseca, tačnije 18. avgusta iste godine izvršena je ekshumacija stradalih. Od posledica masakriranja nije bilo moguće identifikovati posmrtne ostatke 12 žrtava. Svi su pokopani u zajedničku grobnicu na Kninskom groblju i do danas nisu identifikovani.
Na bilateralnom sastanku nadležnih vladinih tela za traženje nestalih lica R. Srbije i R. Hrvatske, održanom u Zagrebu 2013. godine, Komisija za nestala lica je predala hrvatskoj strani zahtev za ekshumaciju i identifikaciju smrtno stradalih lica iz ove akcije koji su pokopani kao NN lica na groblju u Kninu. Porodice su prijavile nestanak svojih članova i ustupile referentne uzorke za DNK analizu. Komisija je nakon toga na različitim nivoima saradnje sa hrvatskom stranom insistirala na ekshumaciji i identifikaciji žrtava. Stalni pritisci i čvrsta argumentacija naše Komisije dovela je do uveravanja hrvatske strane da bi se realizacijom aktivnosti na ovoj lokaciji rešilo 12 slučajeva nestalih lica. Na radnom sastanku održanom u Daruvaru marta 2023. godine hrvatska strana je najavila da će se po ustaljenoj metodologiji izvršiti zajedničko izviđanje i ekshumaciju na lokaciji Novo groblje u Kninu. Pored svih stvorenih preduslova ovaj proces još uvek nije završen.