Primena novih tehnologija u procesu traženja nestalih lica i poseta švajcarskih eksperata

Prema podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta posle završetka sukoba na AP KiM prijavljen je nestanak 6000 lica, dok se još uvek vodi kao nestalo oko 1600 lica. Nerasvetljena sudbina nestalih lica je teško breme za njihove srodnike. Ovo pitanje ostaje dugoročna posledica sukoba, budući da porodice zbog neizvesnosti nisu u mogućnosti da ožale nestale. Stoga, za njih je važno da saznaju šta se desilo sa njihovim najmilijima.

Deklaracijom o nestalim licima, usaglašenom u maju 2023. godine u Ohridu, između Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija, Beograd i Priština su se obavezali da će koristiti satelitske podatke, LiDAR i drugu naprednu tehnologiju u otkrivanju masovnih grobnica. Cilj je da se lociraju, pronađu i identifikuju posmrtni ostaci lica koji su nestala u periodu od 1998. do 2000. godine pre, tokom i neposredno nakon sukoba.

Nakon usaglašene Deklaracije, Komisiju za nestala lica posetio je ambasador Švajcarske u Beogradu, koji je predložio da predstavnici Beogradske i Prištinske delegacije obave studijsko putovanje i tom prilikom posete Fakultet za krivično pravo Univerziteta u Lozani, kako bi njihovi eksperti predstavili upotrebu savremenih tehnologija (LiDAR i georadar) pri traganju za nestalim licima.

Studijska poseta je realizovana u organizaciji Odseka za mir i ljudska prava Federalnog odeljenja za inostrane poslove Švajcarske u periodu od 4. do 6. decembra 2023. godine. Predstavnici Komisije za nestala lica su se tokom prezentacija upoznali sa LiDAR tehnologijom i njenim osnovnim mogućnostima i ograničenjima u oblasti detekcije topografskih elemenata.

Tom prilikom je zaključeno da je neophodna izgradnja lokalnih kapaciteta za potrebe otkrivanja masovnih grobnica koje su nastale u sukobima na prostoru AP KiM, i dogovoreno da eksperti fakulteta obave radnu posetu Beogradu i Prištini sa svojom opremom u trajanju od 2 do 3 nedelje.

Nakon što je dogovoreno da eksperti sa Fakulteta za kriminalističke nauke Univerziteta u Lozani posete Beograd i Prištinu i uz korišćenje svoje opreme pokažu konkretno kako se pretražuje teren i koristi ova napredna tehnologija, poseta eksperata realizovana je u periodu od 14. do 25. oktobra 2024. godine.

Komisija je obezbedila svu neophodnu logističku podršku za realizaciju misije kao i poštovanje regulatornih uslova za izvođenje letova i snimanje iz vazduha na usvojenoj lokaciji. Pribavljene su dozvole svih nadležnih organa za sprovođenje ovakvih aktivnosti, izvršena je primarna obrada prikupljenog materijala i sačinjen je tehnički izveštaj o obavljenim radovima. Ekspertima su na raspolaganju svi prikupljeni podaci za vreme trajanja misije, u cilju njihove dalje obrade i analize.

LiDAR (Light Detection and Ranging) je metoda laserskog skeniranja putem merenja rastojanja od senzora do posmatranog objekta. Tehnologija se koristi za izradu trodimenzionalnih digitalnih modela visoke rezolucije sa primenom u oblastima kao što su geodezija, arheologija, geografija, geologija, seizmologija, meteorologija i šumarstvo.

Lasersko skeniranje podrazumeva slanje laserskog impulsa iz senzora u prostor i prijem povratnog signala koji se reflekovao. Senzor meri vreme potrebno da laserski zrak doputuje od izvora do objekta i nazad, što rezultira određivanjem rastojanja između senzora i objekta. Ovim se dobijaju visokoprecizna merenja na definisanoj površini u jako kratkom vremenu.

Skeniranjem površina LiDAR tehnologijom upotrebom bespilotnih letelica se,  između ostalog, mogu kreirati trodimenzionalni digitalni modeli za potrebe analize u traganju za nestalim licima. Uspeh u primeni ove metode zavisi od karakteristika same topografije terena kao i od meteoroloških uslova.

Primena LiDAR tehnologije u traženju nestalih lica još uvek je u fazi potvrđivanja. U tu svrhu angažovani su eksperti sa Fakulteta za krivično pravo Univerziteta u Lozani, koji su ujedno i lideri u razvoju i primeni ove tehnologije.

Pored LiDAR tehnologije kao metode daljinskog detektovanja, tokom posete eksperata je korišćena i metoda geofizičkog istraživanja georadarom. Tehnologija snimanja ovim uređajem podrazumeva prodiranje visokofrekventnih elektromagnetnih talasa u zemlju i sagledavanje stanja njenih slojeva. Ovakva merenja je moguće izvoditi i u nepovoljnim vremenskim uslovima, za razliku od LiDAR tehnologije.

Traženje nestalih lica i njihova identifikacija je važan deo švajcarskih međunarodnih aktivnosti saradnje. Kao ključna komponenta humanitarne diplomatije i izgradnje mira, traženje nestalih lica i njihova identifikacija je prioritetna oblast za Odseka za mir i ljudska prava Federalnog odeljenja za inostrane poslove Švajcarske. To je deo suočavanja s prošlošću i humanitarni doprinos rešavanju sukoba. Traženje nestalih lica može pomoći u obnavljanju poverenja u društvu i prevazilaženju podela. Kroz zajedničko suočavanje s prošlošću komunikacioni kanali su otvoreni za buduće dijaloge.

Švajcarska podržava implementaciju inicijative za suočavanje s prošlošću kroz savetovanje i podršku i potporu političkim procesima. Obuka eksperata i razvoj novih ideja i koncepata su stoga integralni deo posla Švajcarske koji se tiče traženja nestalih lica.

Komisija za nestala lica Vlade Republike Srbije prepoznaje značaj upotrebe naprednih tehnologija i očekuje nastavak saradnje sa ekspertima, naročito u delu izgradnje lokalnih kapaciteta za primenu navedenih tehnologija.

 

Preporučujemo ...