U Berlinu održana sednica Grupe za nestala lica, Forum za porodice nestalih i sastanak sa ministrima spoljnih poslova Berlinskog procesa
30. septembra 2024. godine održana je deseta sednica Grupe za nestala lica (GNL) u Berlinu. U skladu sa odredbama Okvirnog plana za rešavanje pitanja nestalih lica u sukobima na području bivše Jugoslavije, Grupom predsedava Međunarodna komisija za nestala lica. Na osnovu postignutog dogovora domaćih institucija o konceptu rotacije, desetom redovnom sednicom GNL kopredsedavala je Komisija za nestala lica Vlade Republike Srbije. Ovom prilikom je usvojen Izveštaj o radu GNL koji je predviđen da bude predstavljen na sastanku ministara spoljnih poslova Berlinskog procesa. Takođe, usvojen je plan aktivnosti GNL za naredne dve godine, kojim će se uspostaviti strateški plan za traženje nestalih lica u tom periodu. Članovi GNL su razmatrali i budžetsko pitanje.
Narednog dana, 1. oktobra 2024. godine održan je treći po redu sastanak Foruma za porodice nestalih, takođe u Berlinu. Forum je okupio članove GNL i predstavnike Odbora Regionalne koordinacione mreže udruženja porodica nestalih lica u cilju jačanja njihovog međusobnog angažmana u ovoj problematici. Ovom prilikom, predstavnici porodica nestalih lica su upoznati sa napretkom nadležnih domaćih institucija za pitanje nestalih lica, njihovim pojedinačnim i bilateralnim aktivnostima, kao i poteškoćama sa kojim se susreću tokom svog rada. Kako je istakao Veljko Odalović, za pomak u procesu je neophodno intenziviranje bilateralnih sastanaka i saradnje, kako bi se rezultati osetili i na multilateralnom nivou, a samim tim povećao broj rasvetljenih sudbina nestalih lica. Generalna direktorka Međunarodne komisije za nestala lica Ketrin Bomberger je navela da je GNL ključna u koordinisanju napora koji se tiču rešavanja slučajeva, ali i važan faktor u očuvanju transparentnosti i odgovornosti procesa. Prema njenom mišljenju, nastavak rada GNL je od suštinskog značaja i daje potreban okvir za izgradnju poverenja, kako među nekadašnjim stranama u sukobu, tako i među porodicama nestalih širom regiona.
Istog dana su predstavnici GNL izvestili ministre spoljnih poslova Brelinskog procesa o napretku koji je načinjen u potrazi za nestalim licima iz sukoba na području bivše Jugoslavije. Predsedavajuća Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine Saliha Đuderija je ispred GNL prezentovala Izveštaj o radu. Izveštaj je sadržao prikaz progresa, ali i najveće izazove u radu, poput nedostatka pouzdanih informacija o tačnim lokacijama posmrtnih ostataka još 11 000 lica koja se vode kao nestala. Naglašeno je da je kontinuirana saradnja između nadležnih institucija u regionu, kao i sa porodicama vrlo važna. Takođe, politička podrška je ključna u pronalaženju nestalih lica i ostvarivanju prava njihovih porodica, radi postizanja stabilnosti i bezbednosti u celom regionu.