Reagovanje na izjavu ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda

Juče je u hrvatskom dnevnom listu „Jutarnji list“ objavljen tekst pod nazivom „Srbija ne surađuje u rješavanju sudbina nestalih u Domovinskom ratu. Zvali smo ih, ali nisu se odazvali….“ u kom je objavljena izjava ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda data prilikom obeležavanja kako je navedeno u članku „Dana sjećanja na žrtve velikosrpske agresije nad mještanima Sotina“.

Tom prilikom je izneto niz neistina koje svakako ne doprinose dobrosusedskim odnosima kao i unapređenju odnosa u regionu, povratak izbeglih lica, jačanje poverenja između etničkih i verskih zajednica i drugih pitanja, posle 33 godine od početka oružanih sukoba na prostoru bivše SFR Jugoslavije. Ministar Medved je izjavio da saradnja u traženju nestalih lica u potpunosti nedostaje uprkos svim pozivima hrvatske strane i za to okrivio Srbiju, te da su pozvali službene predstavnike iz Srbije na identifikaciju u Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagreb jer članovi njihovih porodica žive u Srbiji ali da se naši predstavnici nisu odazvali.

U vezi sa ovom izjavom ministra Medveda ukazujemo na sledeće činjenice radi informisanja javnosti u Srbiji ali i u Hrvatskoj. Nakon dobijanja službenog poziva od strane Uprave za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja za prisustvo identifikaciji preliminarno identifikovanim posmrtnim ostacima lica ekshumiranih na području Hrvatske, Komisija za nestala lica Vlade Republike Srbije je uputila monitorski tim koji čine predstavnik Komisije, Crvenog krsta Srbije i veštaka sudske medicine koji je zajedno sa članovima porodica nestalih lica koji žive u Srbiji prisustvovao ovoj identifikaciji 25.09.2024. godine u Zagrebu o čemu svedoči zvanična korespodencija nadležnih organa dve zemlje. Tom prilikom obavljena je identifikacija 4 lica čije porodice žive u Srbiji. Radi se o posmrtnim ostacima žrtava srpske nacionalnosti koje su stradale avgusta 1995. godine u akciji hrvatske vojske i policije „Oluja“ a ekshumirani su u Petrinji (1), Zadru (1), Gornjem Selištu (1) i Vodoteču (1).

Posebno je interesantna činjenica da je ministar Medved ovu izjavu dao upravo u Sotinu, mestu u blizini Vukovara, gde su 2013. godine pronađene dve masovne grobnice i ekshumirani posmrtni ostaci 13 lica, na osnovu rada i saradnje nadležnih tužilaštava i vladinih tela za traženje nestalih lica dve zemlje, te njegove tvrdnje da Srbija ne sarađuje po pitanju traženja nestalih lica zaista ne stoje.

Republika Srbija uvažava hrvatsku stranu kao važnog partnera i pridaje veliki značaj rešavanju problematike nestalih lica na prostoru bivše SFR Jugoslavije u periodu od 1991. do 1995. godine, te se od uspostavljanja saradnje sa Hrvatskom ona odvijala u kontinuitetu ali različitom dinamikom, često dajući prioritet, od strane hrvatskih vlasti, rešavanju slučajeva nestalih lica po nacionalnoj pripadnosti.

Još jednom pozivamo nadležne u Hrvatskoj da uprkos različitostima u pogledu na istorijski kontekst oružanih sukoba na prostoru bivše SFRJ i unutrašnjim zakonskim uređenjima u traženju nestalih lica dve zemlje, na dosledno poštovanje potpisanih međudržavnih dokumenata, te u skladu sa tim na nastavak saradnje u traženju nestalih lica prvenstveno kako bismo pružili porodicama nestalih odgovore o sudbini njihovih najmilijih ali i radi uticaja na druga važna otvorena pitanja u odnosima dve zemlje.

Preporučujemo ...