Одржана конференција за медије „Трагање за несталима и сећање на жртве неће престати“

Поводом обележавања годишњице од окончања бомбардовања и потписивања Резолуције Савета безбедности Уједињених нација 1244 Удружење породица киднапованих и несталих лица на Косову и Метохији одржало је конференцију за медије у Прес центру УНС-а. Такође, овом приликом је означено и 25 година рада овог удружења.

Конференција је одржана како би се упутио апел јавности да се питање несталих лица деполитизује и убрза процес расветљавања њихове судбине. Учешће у конференцији су узели, поред председнице Удружења породица киднапованих и несталих лица на Косову и Метохији Верице Томановић, и проф. др Сузана Матејић испред Комисије за нестала лица, испред Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ђорђе Тодоров, директор Јавне установе Меморијалног центра Републике Српске Денис Бојић, председница Координације српских удружења породица несталих, погинулих и убијених лица на подручју бивше Југославије Мирјана Миодраг Божин, као и Ружа Петровић која је представљала Црвени крст Србије.

Верица Томановић је истакла да је породице очекују убрзање процес тражења и сазнавање истине о њиховој судбини и да верују у наставак дијалога у коме ће нестала лица бити једно од приоритетних питања.

Поводом теме приштинске мртвачнице, проф. др Сузана Матејић рекла је да се у њој налази 354 посмртних остатака за које нема позитивног резултата из анализа ДНК методом, те се стога још увек не зна коме припадају тела која се тамо налазе. Навела је да је после 4 године српска делегација добила позив за присуство у мртвачници у Приштини где се нада да ће се од приштинских колега сазнати нешто о резултатима њиховог рада на посмртним остацима.

Говорећи о Закону о несталим лицима, Ђорђе Тодоров је казао да Министарство за рад, борачка и социјална питања системски приступа проблему несталих лица и њиховој судбини путем свеобухватне законске регулативе чиме би се заштитила права њихових породица.

Денис Бојић је нагласио да због страдалих Срба да се забележе сећања и сведочанства њихових породица и зато је потребна дигитална база како би будућим генерацијама остао траг о српској историји који ће се супротсавити ревизионизму.

Конференција је окончана потписивањем Меморандума о међусобној сарадњи сродних удружења породица несталих лица у Републици Србији и Меморијалног центра Републике Српске

Препоручујемо ...