Obeležavanje godišnjice stradanja srpskog naroda u „Oluji“
Povodom obeležavanja 29. godišnjice od stradanja srpskog naroda u akciji hrvatske vojske i policije „Oluja“ održana je konferencija za novinare na temu „Nemamo pravo na zaborav – 29 godina od pogroma srpskog naroda u Oluji“, u Pres centru Udruženja novinara Srbije u organizaciji Udruženja porodica nestalih i poginulih lica „Suza“.
Na konferenciji učešće su uzeli pored predsednice udruženja Dragane Đukić i Radmile Krstić ćerke nestalog Petra Boromisa, predsednik Komisije za nestala lica Veljko Odalović, zamenik komesara za izbeglice i migracije Svetlana Velimirović, politikolog Ognjen Gogić i generalni sekretar Udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir.
Obraćajući se prisutnima, Veljko Odalović je istakao da pitanje nestalih lica ne sme biti politizovano i opterećeno međusobnim odnosima. Izbegavanje postupanja po utvrđenom pravnom okviru za saradnju, kao i opstrukcija procesa traženja nestalih lica govori o nespremnosti hrvatske strane da se suoči sa zločinima koji su počinjeni na teritoriji Republike Hrvatske, iako najveći broj žrtava čine civili. Naveo je i da je u ovoj akciji nestalo preko 1.850 lica, od toga 1.200 civila od kojih preko 70% su činila lica starija od 60 godina i oko 540 žena, te s obzirom da se radilo akciji hrvatske vojske i policije u oblastima pod zaštitom UN pozvao na odgovornost upravo ove činioce.
Svetlana Velimirović obraćajući se prisutnima istakla je da se na mnogim pitanjima od značaja za populaciju izbeglih lica mnogo uradilo ali da je pitanje nestalih kao jedna od najtragičnijih posledica oružanih sukoba na prostoru bivše SFRJ i dalje otvoreno, te da Komesarijat za potrebe Komisije finansira aktivnosti udruženja porodica nestalih lica kroz njihove projekte.
Radmila Krstić, je u svom izlaganju navela da su sve činjenične okolnosti o stradanju njenog oca poznate i da čak poseduje video zapis o tome, ne razume zašto je potrebno toliko vremena da se njegovi posmrtni ostaci pronađu, identifikuju i dostojno sahrane, te se upitala koliko će tek vremena proteći da se pronađu oni o čijim sudbinama porodice nemaju nikavu informaciju.
Milojko Budimir, ispred Udruženja Srba iz Hrvatske je rekao da udruženje koje on predstavlja neguje tradiciju i kulturu Srba iz Hrvatske, te je i ove godine objavljen dvadeseti zbornik radova pod nazivom „Građanski rat u Hrvatskoj 1991-1995“, uz podršku Komesarijata za izbeglice i migracije.
Politikolog Ognjen Gogić naglasio je da nije problem što je pitanje prošlosti i dalje otvoreno, već način na koji se tretira, budući da su mnoga pitanja još uvek bez odgovora, uključujući i problem lica koja se i dalje vode kao nestala, a čije rešavanje kao posledicu ima utvrđivanje krivične odgovornosti počinioca.
Dragana Đukić ukazala je na činjenicu da je sve manje rezultata, identifikovanih posmrtnih ostataka, kao i pravne zaštite za porodice nestalih lica i ovom prilikom apelovala je na jaču institucionalnu podršku u rešavanju ovog važnog humanitarnog pitanja.
Takođe, najavila je održavanje parastosa stradalim žrtvama tokom akcije hrvatske vojske i policije „Oluja“ koji će se služiti u nedelju, 4. avgusta u 11.30 časova u Crkvi Svetog Marka u Beogradu.
Nakon službe, članovi ovog udruženja u prisustvu članova porodica žrtava i drugih pojedinaca, uputiće se ka Tašmajdanskom parku, gde će na spomen-obeležje poginulima u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije položiti vence i cveće u znak sećanja na sve tragično stradale.