Međunarodni dan nestalih lica obeležen u Beogradu, Kraljevu, Nišu i Gračanici

Povodom Međunarodnog dana nestalih lica, 30. avgusta, u organizaciji Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije, uz podršku Međunarodnog komiteta Crvenog krsta održana je konferencija za medije u Pres centru u Beogradu. Istim povodom, pod nazivom „Gde su nestali“ održane su konferencije u Kraljevu, Nišu i Gračanici.

Na konferenciji učešće su uzeli pored Mirjane Miodrag Božin, predsednice Koordinacije i Veljko Odalović, predsednik Komisije za nestala lica, Nataša Stanisavljević, komesarka za izbeglice i migracije, Duško Ćutilo, pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ljubomir Miladinović, generalni sekretar Crvenog krsta Srbije i Duško Čelić, zamenik predsednice Koordinacije.

Na samom otvaranju konferencije emitovan je spot sa porukama porodica nestalih i statističkim podacima o broju lica koja se vode kao nestala u regionu, povodom Međunarodnog dana nestalih, u koprodukciji Koordinacije, MKCK i Crvenog krsta Srbije.

Otvarajući konferenciju, Mirjana Božin je navela da je prošlo više od trideset godina od početka sukoba i prvih žrtava, a da odgovorni nisu osuđeni za počinjene zločine. Koordinacija godinama iskazuje nezadovoljstvo u zastoju ekshumacija poznatih grobnih mesta, kao i identifikacija ekshumiranih posmrtnih ostataka smeštenih u mrtvačnicama širom regiona. Zapitala je koliko današnje generacije mladih znaju o sukobima i stradanju srpskog stanovništva, kolika je zastupljenost o ovoj temi u udžbenicima, jer će se učenjem o prošlosti sprečiti prekrajanje istorije. Porodice imaju pravo na istinu i pravdu, jer je neizvesnost teža od svake istine. Na kraju izlaganja, kao pripremu za ovu konferenciju navela je da je delegacija Koordinacije primljena kod nadležnih državnih organa kako bi iznela probleme sa kojima se udruženja susreću u svom radu i da je jedan od najbitnijih zaključaka sa tih sastanaka da bi se donošenjem Zakona o nestalim licima mnogo toga rešilo.

Obraćajući se prisutnima Veljko Odalović je naveo da je pitanje nestalih lica najteža tema o kojoj se govori, nastala kao posledica oružanih sukoba. Dodao je da se nažalost porodicama  ne može pohvaliti postignutim rezultatima, da izostaje spremnost za saradnju drugih učesnika uključenih u proces i pored obaveza koje su preuzeli potpisivanjem sporazuma i protokola o saradnji u traženju nestalih lica. U tom smislu, podsetio je da se u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na AP KiM nalaze grobnice, mrtvačnice ali i domaće institucije koje su nadležne za njihovo pronalaženje i identifikaciju. Takođe, istakao je činjenicu da je od ukupnog broja nestalih 1/3 lica srpske nacionalnosti a da niko ne pominje srpske žrtve, kao i to što su se najteži zločini nad Srbima dogodili na onim prostorima gde su bile prisutne međunarodne snage i da međunarodna zajednica ne govori o srpskim žrtvama, jer će time priznati i svoju odgovornost za počinjene zločine nad njima.

Duško Ćutilo naveo je da ne smemo dozvoliti da se žrtve pretvore u broj, već da svaka žrtva mora imati ime i prezime. Preneo je obećanje ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nemanje Starovića da će formirana Radna grupa za izradu Nacrta zakona o nestalim licima nastaviti sa svojim radom kako bi dovršila započeto, da bi se nacrt stavio u dalju proceduru i zakon bio donet u što kraćem periodu. Dalje je naveo da će ministarstvo u narednom periodu posvetiti pažnju unapređenju saradnje sa udruženjima nestalih lica kroz projekte i podršku njihovim aktivnostima.

Obraćajući se prisutnima, komesarka Nataša Stanisavljević izrazila je solidarnost sa porodicama nestalih lica i istakla važnost nastavka traganja za istinom i pravdom. Dodala je da smo se okupili kako bismo odali počast onima koji su nestali u vihoru rata i sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, da za Komesarijat za izbeglice i migracije nestali nikada neće biti zaboravljeni i da će uložiti sve napore da porodice, za koje rat još uvek traje, dočekaju dan kada će moći dostojanstveno da sahrane svoje najmilije.

Prof. dr Duško Čelić, zamenik predsednice Koordinacije je u svom izlaganju naveo da su porodice umorne od čekanja pronalaska svojih najmilijih, te obećanja nadležnih da će biti donet Zakon o nestalim licima. Istakao je kako su čuli to obećanje od nadležnog ministra prošle godine upravo na ovaj dan i da se od tada ništa nije dogodilo, stoga je još jednom pozvao nadležne da bez odlaganja preduzmu mere u cilju donošenja ovog zakona. Na kraju, donošenjem ovog zakona kako je istakao i porodice nestalih bile bi priznate kao žrtve.

U svom izlaganju, Ljubomir Miladinović sekretar Crvenog krsta Srbije istakao je da Crveni krst ostaje siguran saradnik porodicama nestalih lica u otvaranju zahteva za traženja, uzimanju antemortem podataka, kontaktiranju porodice radi ažuriranja kontakt podataka ali i pozivanju porodice radi organizacije odlaska na identifikacije.

Nakon konferencije, delegacija Koordinacije sa porodicama nestalih i učesnicima konferencije je položila venac i cveće na spomenik svim srpskim žrtvama ratova 1990-ih godina na prostoru bivše Jugoslavije, u Tašmajdanskom parku.

Obeležavanju Međunarodnog dana nestalih lica u Kraljevu, Nišu i Gračanici pored porodica nestalih lica i predstavnika Crvenog krsta Srbije prisustvovali su i predstavnici Komisije za nestala lica.

Preporučujemo ...