Međunarodna komisija za nestala lica predstavila Bazu podataka aktivnih slučajeva lica nestalih usled oružanih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije
Međunarodna komisija za nestala lica (MKNL) je u Beogradu organizovala prezentaciju korišćenja Baze podataka aktivnih slučajeva lica nestalih usled oružanih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije. Pored organizatora i članova udruženja porodica nestalih lica, kojima je ova prezentancija prvenstveno i bila namenjena, događaju su prisustvovali predstavnici Ambasade SR Nemačke i Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva, Komisije za nestala lica i Javnog tužilaštva za ratne zločine.
Javna verzija baze podataka pruža mogućnost svim zainteresovanim pojedincima da na jednom mestu imaju uvid u postojeće evidencije, kao i pristup raspoloživim i proverenim informacijama koje se tiču lica nestalih u sukobima na čitavom prostoru nekadašnje Jugoslavije. Takođe, baza omogućava i dostavljanje novih informacija koje bi mogle doprineti radu domaćih institucija nadležnih za rešavanje pitanja nestalih lica. Za njih je korišćenje baze dragoceno sredstvo transparentne razmene podataka, usklađivanja evidencija, kao i zatvaranja rešenih slučajeva nestalih lica.
Ovom prilikom predsednik Komisije za nestala lica Veljko Odalović je istakao da je baza rezultat zajedničkog rada zemalja iz regiona. Jedinstvena i usaglašena baza podataka, po njegovom mišljenju, je izuzetno značajna za proces traženja nestalih lica. Takođe, šalje jasnu poruku da su sve žrtve jednake i da se ovaj višedecenijski problem može rešiti samo kroz regionalnu saradnju.
Šefica programa MKNL za Zapadni Balkan Samira Krehić naglasila je da su izazovi duplih unosa i pogrešnih informacija koji su se desili prilikom objedinjavanja i razmene podataka o nestalim licima sada ovom bazom prevaziđeni. Dodala je i da je to još jedan od oblika podrške MKNL kako bi se što efikasnije i brže rešilo važno humanitarno pitanje.
Zamenik ambasadorke SR Nemačke u Srbiji Karsten Majer-Vifhauzen izrazio je čvrsto uverenje da je okončanje pitanja nestalih lica civilizacijska potreba i zahvalio se svim institucijama koje su angažovane u rešavanju ove strašne posledice sukoba, istakavši da je važno razumeti činjenicu da je tuga porodica na svim stranama jednaka.
Prisutnima se obratio i prvi sekretar Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva Vilijam Hopkinson koji je rekao da njegova zemlja ostaje posvećena Berlinskom procesu i podršci pronalaženja nestalih lica i napomenuo da je tačnost podataka veoma važna za saradnju između vlada.