Служен парастос српским жртвама страдалим на Миљевачком платоу
У организацији Удружења породица несталих и погинулих лица “Суза”, у Цркви Светог Марка у Београду, данас је служен парастос српским жртвама страдалим, 21. јуна 1992. године, на Миљевачком платоу у току оружаних сукоба на простору бивше СФРЈ.
Након тога, чланови породица жртава, представника институција, организација и осталих појединаца упутили су се до Спомен обележја српским жртвама страдалим у ратовима од 1991. до 2000. године на простору бивше Југославије, у Ташмајданском парку, да положе цвеће.
Присутнима се обратила Драгана Ђукић, председница Удружења породица несталих и погинулих лица “Суза”. Она је том приликом подсетила да је на данашњи дан, пре 33 године, хрватска војска напала положаје српске Територијалне одбране, иако је затражила од српске стране да се уздржи од провокација због Међународног фестивала детета, који је тај дан требало да почне у Шибенику. У нападу је убијено 40 српских територијалаца, неколико њих рањено и заробљено, упркос чињеници да се подручје налазило под заштитом УН. По завршетку акције, хрватски војници су уместо да тела страдалих врате породицама ради сахране, заробљене српске војнике под претњом смрти принудили да тела убијених бацају у Крашке јаме у Промини, рекла је Драгана Ђукић, додајући да су све забележили видео камером. После два месеца, тачније 18. августа исте године извршена је ексхумација страдалих. Од последица масакрирања није било могуће идентификовати посмртне остатке 12 жртава. Сви су покопани у заједничку гробницу на Книнском гробљу и до данас нису идентификовани.
На билатералном састанку надлежних владиних тела за тражење несталих лица Р. Србије и Р. Хрватске, одржаном у Загребу 2013. године, Комисија за нестала лица је предала хрватској страни захтев за ексхумацију и идентификацију смртно страдалих лица из ове акције који су покопани као НН лица на гробљу у Книну. Породице су пријавиле нестанак својих чланова и уступиле референтне узорке за ДНК анализу. Комисија је након тога на различитим нивоима сарадње са хрватском страном инсистирала на ексхумацији и идентификацији жртава. Стални притисци и чврста аргументација наше Комисије довела је до уверавања хрватске стране да би се реализацијом активности на овој локацији решило 12 случајева несталих лица. На радном састанку одржаном у Дарувару марта 2023. године хрватска страна је најавила да ће се по устаљеној методологији извршити заједничко извиђање и ексхумацију на локацији Ново гробље у Книну. Поред свих створених предуслова овај процес још увек није завршен.