Провера терена на локацији Бања, Нови Пазар

У присуству експерата форензичке археологије, стручњака за ЛиДАР испитивања и припадника МУП-а Србије, 19. новембра 2025. године обављено је сателитско испитивање локације Бања, Нови Пазар.

На терену је извршено снимање из дрона употребом ЛиДАР технологије. ЛиДАР (Лигхт Детецтион анд Рангинг) је метода ласерског скенирања путем мерења растојања од сензора до посматраног објекта. Технологија се користи за израду тродимензионалних дигиталних модела високе резолуције са применом у областима као што су геодезија, археологија, географија, геологија, сеизмологија, метеорологија и шумарство. Скенирањем површина ЛиДАР технологијом употребом беспилотних летелица се,  између осталог, могу креирати тродимензионални дигитални модели за потребе анализе у трагању за несталим лицима.

Будући да због неповољних временских услова и лошег пријема сателитског  сигнала дигитални запис није дао задовољавајуће резултате за анализу, теренске активности су успешно поновљене сутрадан. Након анализирања серије произведених мапа је уочена и издвојена једна зона од посебног интереса са потенцијалом за детаљнију форензичку обраду. Препорука експерата била је да се обави теренска провера обележене зоне у оквиру тог просторног комплекса.

Провера терена на локацији Бања, Нови Пазар уследила је 28. новембра 2025. године и није резултирала проналаском посмртних остатака несталих лица.

Препоручујемо ...