Примена нових технологија у процесу тражења несталих лица и посета швајцарских експерата
Према подацима Међународног комитета Црвеног крста после завршетка сукоба на АП КиМ пријављен је нестанак 6000 лица, док се још увек води као нестало око 1600 лица. Нерасветљена судбина несталих лица је тешко бреме за њихове сроднике. Ово питање остаје дугорочна последица сукоба, будући да породице због неизвесности нису у могућности да ожале нестале. Стога, за њих је важно да сазнају шта се десило са њиховим најмилијима.
Декларацијом о несталим лицима, усаглашеном у мају 2023. године у Охриду, између Александра Вучића и Аљбина Куртија, Београд и Приштина су се обавезали да ће користити сателитске податке, ЛиДАР и другу напредну технологију у откривању масовних гробница. Циљ је да се лоцирају, пронађу и идентификују посмртни остаци лица који су нестала у периоду од 1998. до 2000. године пре, током и непосредно након сукоба.
Након усаглашене Декларације, Комисију за нестала лица посетио је амбасадор Швајцарске у Београду, који је предложио да представници Београдске и Приштинске делегације обаве студијско путовање и том приликом посете Факултет за кривично право Универзитета у Лозани, како би њихови експерти представили употребу савремених технологија (LiDAR и георадар) при трагању за несталим лицима.
Студијска посета је реализована у организацији Одсека за мир и људска права Федералног одељења за иностране послове Швајцарске у периоду од 4. до 6. децембра 2023. године. Представници Комисије за нестала лица су се током презентација упознали са LiDAR технологијом и њеним основним могућностима и ограничењима у области детекције топографских елемената.
Том приликом је закључено да је неопходна изградња локалних капацитета за потребе откривања масовних гробница које су настале у сукобима на простору АП КиМ, и договорено да експерти факултета обаве радну посету Београду и Приштини са својом опремом у трајању од 2 до 3 недеље.
Након што је договорено да експерти са Факултета за криминалистичке науке Универзитета у Лозани посете Београд и Приштину и уз коришћење своје опреме покажу конкретно како се претражује терен и користи ова напредна технологија, посета експерата реализована је у периоду од 14. до 25. октобра 2024. године.
Комисија је обезбедила сву неопходну логистичку подршку за реализацију мисије као и поштовање регулаторних услова за извођење летова и снимање из ваздуха на усвојеној локацији. Прибављене су дозволе свих надлежних органа за спровођење оваквих активности, извршена је примарна обрада прикупљеног материјала и сачињен је технички извештај о обављеним радовима. Експертима су на располагању сви прикупљени подаци за време трајања мисије, у циљу њихове даље обраде и анализе.
LiDAR (Light Detection and Ranging) је метода ласерског скенирања путем мерења растојања од сензора до посматраног објекта. Технологија се користи за израду тродимензионалних дигиталних модела високе резолуције са применом у областима као што су геодезија, археологија, географија, геологија, сеизмологија, метеорологија и шумарство.
Ласерско скенирање подразумева слање ласерског импулса из сензора у простор и пријем повратног сигнала који се рефлековао. Сензор мери време потребно да ласерски зрак допутује од извора до објекта и назад, што резултира одређивањем растојања између сензора и објекта. Овим се добијају високопрецизна мерења на дефинисаној површини у јако кратком времену.
Скенирањем површина LiDAR технологијом употребом беспилотних летелица се, између осталог, могу креирати тродимензионални дигитални модели за потребе анализе у трагању за несталим лицима. Успех у примени ове методе зависи од карактеристика саме топографије терена као и од метеоролошких услова.
Примена LiDAR технологије у тражењу несталих лица још увек је у фази потврђивања. У ту сврху ангажовани су експерти са Факултета за кривично право Универзитета у Лозани, који су уједно и лидери у развоју и примени ове технологије.
Поред LiDAR технологије као методе даљинског детектовања, током посете експерата је коришћена и метода геофизичког истраживања георадаром. Технологија снимања овим уређајем подразумева продирање високофреквентних електромагнетних таласа у земљу и сагледавање стања њених слојева. Оваква мерења је могуће изводити и у неповољним временским условима, за разлику од LiDAR технологије.
Тражење несталих лица и њихова идентификација је важан део швајцарских међународних активности сарадње. Као кључна компонента хуманитарне дипломатије и изградње мира, тражење несталих лица и њихова идентификација је приоритетна област за Одсека за мир и људска права Федералног одељења за иностране послове Швајцарске. То је део суочавања с прошлошћу и хуманитарни допринос решавању сукоба. Тражење несталих лица може помоћи у обнављању поверења у друштву и превазилажењу подела. Кроз заједничко суочавање с прошлошћу комуникациони канали су отворени за будуће дијалоге.
Швајцарска подржава имплементацију иницијативе за суочавање с прошлошћу кроз саветовање и подршку и потпору политичким процесима. Обука експерата и развој нових идеја и концепата су стога интегрални део посла Швајцарске који се тиче тражења несталих лица.
Комисија за нестала лица Владе Републике Србије препознаје значај употребе напредних технологија и очекује наставак сарадње са експертима, нарочито у делу изградње локалних капацитета за примену наведених технологија.