Одржана девета седница Групе за нестала лица
Група за нестала лица (ГНЛ) састала се у Хагу како би се припремила за стратешки састанак са министрима спољних послова ЕУ. ГНЛ ће представити свој Извештај о напретку у проналажењу несталих лица у оружаним сукобима на простору бивше Југославије 1990-их на самиту Берлинског процеса у октобру.
Извештај ГНЛ ће нагласити чињеницу да је више од 75 одсто од 40.000 људи који су нестали у тим сукобима су пронађени и да ће размотрити сталне напоре да се пронађу они који су још увек нестали.
ГНЛ је формирана 2018. године као део Берлинског процеса а чине је домаће институције задужене за решавање питања несталих лица у Србији, Босни и Херцеговини, Хрватској, Црној Гори и тзв. Косову. ГНЛ игра кључну улогу у координацији регионалних напора за решавање случајева више од 11.000 лица која су још увек нестала колико их је у „Бази података активних случајева лица несталих у сукобима на простору бивше Југославије“.
Извештај за 2024. годину описује напредак који је постигнут у протеклој години, али такође наглашава сталне изазове, укључујући недостатак веродостојних информација о масовним и појединачним гробницама. Упркос овим потешкоћама, у Извештају се наглашава да континуирана сарадња може да обезбеди решавање преосталих случајева, али да је билатерална сарадња незаменљива, како је навео председник Комисије за нестала лица Владе Републике Србије Вељко Одаловић.
Генерална директорка МКНЛ је том приликом истакла да је рад ГНЛ од суштинског значаја за оне који су још увек нестали у сукобима 1990-их и да се ово питање односи на обезбеђивање правде за породице несталих односно признавање патње коју су претрпели, обезбеђивање одговорности и враћање достојанства жртвама. Решавање ових случајева није само технички процес већ је то морална и законска обавеза, навела је Kетрин Бомбергер.
На самиту Берлинског процеса, регионални министри и министри спољних послова Европске уније разговараће о важности регионалне сарадње у решавању питања несталих лица и размотриће даље мере за подршку напорима ГНЛ.