Обележавање годишњице страдања српског народа у „Олуји“
Поводом обележавања 29. годишњице од страдања српског народа у акцији хрватске војске и полиције „Олуја“ одржана је конференција за новинаре на тему „Немамо право на заборав – 29 година од погрома српског народа у Олуји“, у Прес центру Удружења новинара Србије у организацији Удружења породица несталих и погинулих лица „Суза“.
На конференцији учешће су узели поред председнице удружења Драгане Ђукић и Радмиле Крстић ћерке несталог Петра Боромиса, председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић, заменик комесара за избеглице и миграције Светлана Велимировић, политиколог Огњен Гогић и генерални секретар Удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир.
Обраћајући се присутнима, Вељко Одаловић је истакао да питање несталих лица не сме бити политизовано и оптерећено међусобним односима. Избегавање поступања по утврђеном правном оквиру за сарадњу, као и опструкција процеса тражења несталих лица говори о неспремности хрватске стране да се суочи са злочинима који су почињени на територији Републике Хрватске, иако највећи број жртава чине цивили. Навео је и да је у овој акцији нестало преко 1.850 лица, од тога 1.200 цивила од којих преко 70% су чинила лица старија од 60 година и око 540 жена, те с обзиром да се радило акцији хрватске војске и полиције у областима под заштитом УН позвао на одговорност управо ове чиниоце.
Светлана Велимировић обраћајући се присутнима истакла је да се на многим питањима од значаја за популацију избеглих лица много урадило али да је питање несталих као једна од најтрагичнијих последица оружаних сукоба на простору бивше СФРЈ и даље отворено, те да Комесаријат за потребе Комисије финансира активности удружења породица несталих лица кроз њихове пројекте.
Радмила Крстић, је у свом излагању навела да су све чињеничне околности о страдању њеног оца познате и да чак поседује видео запис о томе, не разуме зашто је потребно толико времена да се његови посмртни остаци пронађу, идентификују и достојно сахране, те се упитала колико ће тек времена протећи да се пронађу они о чијим судбинама породице немају никаву информацију.
Милојко Будимир, испред Удружења Срба из Хрватске је рекао да удружење које он представља негује традицију и културу Срба из Хрватске, те је и ове године објављен двадесети зборник радова под називом „Грађански рат у Хрватској 1991-1995“, уз подршку Комесаријата за избеглице и миграције.
Политиколог Огњен Гогић нагласио је да није проблем што је питање прошлости и даље отворено, већ начин на који се третира, будући да су многа питања још увек без одговора, укључујући и проблем лица која се и даље воде као нестала, а чије решавање као последицу има утврђивање кривичне одговорности починиоца.
Драгана Ђукић указала је на чињеницу да је све мање резултата, идентификованих посмртних остатака, као и правне заштите за породице несталих лица и овом приликом апеловала је на јачу институционалну подршку у решавању овог важног хуманитарног питања.
Такође, најавила је одржавање парастоса страдалим жртвама током акције хрватске војске и полиције „Олуја“ који ће се служити у недељу, 4. августа у 11.30 часова у Цркви Светог Марка у Београду.
Након службе, чланови овог удружења у присуству чланова породица жртава и других појединаца, упутиће се ка Ташмајданском парку, где ће на спомен-обележје погинулима у ратовима на простору бивше Југославије положити венце и цвеће у знак сећања на све трагично страдале.