Међународни дан несталих лица обележен у Београду, Краљеву, Нишу и Грачаници

Поводом Међународног дана несталих лица, 30. августа, у организацији Координације српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије, уз подршку Међународног комитета Црвеног крста одржана је конференција за медије у Прес центру у Београду. Истим поводом, под називом „Где су нестали“ одржане су конференције у Краљеву, Нишу и Грачаници.

На конференцији учешће су узели поред Мирјане Миодраг Божин, председнице Координације и Вељко Одаловић, председник Комисије за нестала лица, Наташа Станисављевић, комесарка за избеглице и миграције, Душко Ћутило, помоћник министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Љубомир Миладиновић, генерални секретар Црвеног крста Србије и Душко Челић, заменик председнице Координације.

На самом отварању конференције емитован је спот са порукама породица несталих и статистичким подацима о броју лица која се воде као нестала у региону, поводом Међународног дана несталих, у копродукцији Координације, МКЦК и Црвеног крста Србије.

Отварајући конференцију, Мирјана Божин је навела да је прошло више од тридесет година од почетка сукоба и првих жртава, а да одговорни нису осуђени за почињене злочине. Координација годинама исказује незадовољство у застоју ексхумација познатих гробних места, као и идентификација ексхумираних посмртних остатака смештених у мртвачницама широм региона. Запитала је колико данашње генерације младих знају о сукобима и страдању српског становништва, колика је заступљеност о овој теми у уџбеницима, јер ће се учењем о прошлости спречити прекрајање историје. Породице имају право на истину и правду, јер је неизвесност тежа од сваке истине. На крају излагања, као припрему за ову конференцију навела је да је делегација Координације примљена код надлежних државних органа како би изнела проблеме са којима се удружења сусрећу у свом раду и да је један од најбитнијих закључака са тих састанака да би се доношењем Закона о несталим лицима много тога решило.

Обраћајући се присутнима Вељко Одаловић је навео да је питање несталих лица најтежа тема о којој се говори, настала као последица оружаних сукоба. Додао је да се нажалост породицама  не може похвалити постигнутим резултатима, да изостаје спремност за сарадњу других учесника укључених у процес и поред обавеза које су преузели потписивањем споразума и протокола о сарадњи у тражењу несталих лица. У том смислу, подсетио је да се у Хрватској, Босни и Херцеговини и на АП КиМ налазе гробнице, мртвачнице али и домаће институције које су надлежне за њихово проналажење и идентификацију. Такође, истакао је чињеницу да је од укупног броја несталих 1/3 лица српске националности а да нико не помиње српске жртве, као и то што су се најтежи злочини над Србима догодили на оним просторима где су биле присутне међународне снаге и да међународна заједница не говори о српским жртвама, јер ће тиме признати и своју одговорност за почињене злочине над њима.

Душко Ћутило навео је да не смемо дозволити да се жртве претворе у број, већ да свака жртва мора имати име и презиме. Пренео је обећање министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Немање Старовића да ће формирана Радна група за израду Нацрта закона о несталим лицима наставити са својим радом како би довршила започето, да би се нацрт ставио у даљу процедуру и закон био донет у што краћем периоду. Даље је навео да ће министарство у наредном периоду посветити пажњу унапређењу сарадње са удружењима несталих лица кроз пројекте и подршку њиховим активностима.

Обраћајући се присутнима, комесарка Наташа Станисављевић изразила је солидарност са породицама несталих лица и истакла важност наставка трагања за истином и правдом. Додала је да смо се окупили како бисмо одали почаст онима који су нестали у вихору рата и сукоба на простору бивше Југославије, да за Комесаријат за избеглице и миграције нестали никада неће бити заборављени и да ће уложити све напоре да породице, за које рат још увек траје, дочекају дан када ће моћи достојанствено да сахране своје најмилије.

Проф. др Душко Челић, заменик председнице Координације је у свом излагању навео да су породице уморне од чекања проналаска својих најмилијих, те обећања надлежних да ће бити донет Закон о несталим лицима. Истакао је како су чули то обећање од надлежног министра прошле године управо на овај дан и да се од тада ништа није догодило, стога је још једном позвао надлежне да без одлагања предузму мере у циљу доношења овог закона. На крају, доношењем овог закона како је истакао и породице несталих биле би признате као жртве.

У свом излагању, Љубомир Миладиновић секретар Црвеног крста Србије истакао је да Црвени крст остаје сигуран сарадник породицама несталих лица у отварању захтева за тражења, узимању антемортем података, контактирању породице ради ажурирања контакт података али и позивању породице ради организације одласка на идентификације.

Након конференције, делегација Координације са породицама несталих и учесницима конференције је положила венац и цвеће на споменик свим српским жртвама ратова 1990-их година на простору бивше Југославије, у Ташмајданском парку.

Обележавању Међународног дана несталих лица у Краљеву, Нишу и Грачаници поред породица несталих лица и представника Црвеног крста Србије присуствовали су и представници Комисије за нестала лица.

Препоручујемо ...