Међународна комисија за нестала лица представила Базу података активних случајева лица несталих услед оружаних сукоба на простору бивше Југославије
Међународна комисија за нестала лица (МКНЛ) је у Београду организовала презентацију коришћења Базе података активних случајева лица несталих услед оружаних сукоба на простору бивше Југославије. Поред организатора и чланова удружења породица несталих лица, којима је ова презентанција првенствено и била намењена, догађају су присуствовали представници Амбасаде СР Немачке и Амбасаде Уједињеног Краљевства, Комисије за нестала лица и Јавног тужилаштва за ратне злочине.
Јавна верзија базе података пружа могућност свим заинтересованим појединцима да на једном месту имају увид у постојеће евиденције, као и приступ расположивим и провереним информацијама које се тичу лица несталих у сукобима на читавом простору некадашње Југославије. Такође, база омогућава и достављање нових информација које би могле допринети раду домаћих институција надлежних за решавање питања несталих лица. За њих је коришћење базе драгоцено средство транспарентне размене података, усклађивања евиденција, као и затварања решених случајева несталих лица.
Овом приликом председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић је истакао да је база резултат заједничког рада земаља из региона. Јединствена и усаглашена база података, по његовом мишљењу, је изузетно значајна за процес тражења несталих лица. Такође, шаље јасну поруку да су све жртве једнаке и да се овај вишедеценијски проблем може решити само кроз регионалну сарадњу.
Шефица програма МКНЛ за Западни Балкан Самира Крехић нагласила је да су изазови дуплих уноса и погрешних информација који су се десили приликом обједињавања и размене података о несталим лицима сада овом базом превазиђени. Додала је и да је то још један од облика подршке МКНЛ како би се што ефикасније и брже решило важно хуманитарно питање.
Заменик амбасадорке СР Немачке у Србији Карстен Мајер-Вифхаузен изразио је чврсто уверење да је окончање питања несталих лица цивилизацијска потреба и захвалио се свим институцијама које су ангажоване у решавању ове страшне последице сукоба, истакавши да је важно разумети чињеницу да је туга породица на свим странама једнака.
Присутнима се обратио и први секретар Амбасаде Уједињеног Краљевства Вилијам Хопкинсон који је рекао да његова земља остаје посвећена Берлинском процесу и подршци проналажења несталих лица и напоменуо да је тачност података веома важна за сарадњу између влада.